Yeni Yıl ve Gençlik

Standard

 

Yeni yılın ilk gününü Kapadokya’da karlı umanlar havasını aldı. Bahardan kalma bir hava var. Kapadokya’da Peribacaları kış mevsimlerinde kar altında bir başka görünür. O görünümü çoğu kişi beyaz gelinlik giyinmiş geline benzetir. Kapadokya kışın güneşli günlerde de güzeldir.Yeter ki güzelliğine dokunan olmasın!

Yeni Yıla umutlarla giriliyor. Her yıl yeni bir başlangıç, tıpkı her yeni gün gibi. Geçen zamanın değerlendirmesini yapmak ve yeni zamana değişik hayallerle koşabilmek insana yaşama sevinci veriyor. İnsan için, zaman  durmadan tükenen bir kavram ya da algı. Doğum, çocukluk, gençlik, orta yaş ve yaşlılık. İnsan kendi doğumunu bilmiyor. Çocukluk ve gençlik en tatlı ve en güzel bir çağ olarak biliniyor.  Çocukluk ve gençliği yoksulluk , sefalet içinde geçenler bu çağa iyi geçti diyemez herhalde. Zaman değişiyor. Zamanla birlikte tutum ve davranışlar, egolar da değişiyor. Aynı kalacak değil ya.

Gençliği, onların dışında en iyi kim anlayabilir? Kuşkusuz onlarla zaman içinde birlikte olanlar. Bana göre gençliği anlayacak olanlar öğretmenler, öğretim görevlileridir.

Gençlik ya da yeni nesil  hızlı bir değişim içinde, kabına sığmıyor, daha iyi biliyorlar,  daha farklılar. Bence daha dürüstler ve açık sözlüler.

Her gencin kendi ve ülkesi ile ilgili hayalleri var. Yaşadıkları ve çevre bu hayalleri ile uyuşmayınca çatışma ve isyan başlıyor.

Ülkemizde arşivleri bir karıştırdığımızda 60’lı yılların ikince yarısında o günün şartlarında üniversite gençliği kaynıyor . Boykotlar, yürüyüşler, çatışmalar, paneller, konferanslar. Ve böyle bir gençlik şimdi kendi ile gurur duyuyor, Altmış yedi- Altmış sekizliler deniyor onlara.

Gençlik yürüyecek, gençlik bağıracak, gençlik slogan atacak ve gençlik protesto edecek, eleştirecek yıkmadan yakmadan…

2013 içinde mutlu bir yıl ve iyi gelecek dilekleri ile. Hüseyin Seyfi

Reklamlar

About huseyinseyfi

1953 yılında Nevşehir ilinin güzel köyü Köşektaş'ta doğmuşum. Çocukluğum her köy çocuğu gibi doğayla iç içe geçti. Öğretmenlik yapmaktayım. Ürün yayınlarından çıkan "Gün Sürüyor Yıldızlar" isimli şiir kitabım var. Yazı çalışmalarına sürekli devam ediyorum. Çanakkale, Kapadokya özel ilgi alanlarımdır.Öykü ve roman kitapları oluşturmaya uğraşıyorum. Eski uygarlıkları okumayı seviyorum. güzel ülkemi gezmek ,tanımak en büyük tutkumdur.Bilen kişilerle sohbet etmekten çok büyük haz duyarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s