Çevre korunmalı

Standard

 

Bilinçsizce ya da  çıkar uğruna çevre bozuluyor, doğa tahrip ediliyor.

 Büyük şehirler, doğanın tahrip edilmesi ve ağaç kesilmesine karşı daha duyarlı, protestolar, gösteriler bunu gösteriyor. İstanbul’da Gezi olayları, Ankara’da, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ndeki protestolar, iktidar uygulamalarına karşı ve çevreye duyarlılığın en belirgin örnekleri. Büyük şehirlerin  avantajı eğitime bağlı olarak çevreye duyarlı ve örgütlü insan varlığı. Küçük yerleşim yerlerinin yapısı gereği  kafa kol, amca dayı, kardeş ilişkileri duyarlılığa karşı engel.

Küçük yerleşim yerlerinin bulunduğu Kapadokya,  zaman geçtikçe çarpık yapılaşmalarla bariz bir şekilde eriyor. Nüfusu az yerlerde  herkes birbirini tanıyor, hatır gönül ilişkileri  yapılan hata ve yanlışlara göz yumulmasının nedenleri arasında.

 Kapadokya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden. Turizmim girdiği yerlerde rant var, rant uğruna çevre bozuluyor, doğa  tahrip ediliyor. Medya, olayı mercek altına aldığı zamanlar, kamuoyunun desteği sağlanarak  yanlışlardan bazen vazgeçildiği oluyor. Kapadokya’da geçmişte yaşanan ve inşaatları durdurulan veya yıkılan bir iki olay buna örnek sayılabilir. Yapı ve inşaatlarda usulsüz verilen ruhsatların hukuksal ve yargı boyutu uzun süreç. Sonuç alınması yılları alıyor. Siyasi güç, kuvvet ve mafya türü ilişkiler çevrenin bozulması, doğanın tahribinde etken.

İçimizde, çevreye duyarlı, bireysel olarak çevre için yılmadan ve sabırla mücadele veren vatandaşların davranışları dikkate değer;

Avanos’ta yaşayan Zafer İnce’nin çevreye gösterdiği duyarlılık örnek alınacak cinsten.

Zafer İnce,  “Demokrat, aydın, çevreye duyarlı, çevresindeki haksızlık ve olumsuzluklara tepki duyan bir vatandaş” olarak tanımlıyor kendini.

“Benim içimi acıtan, demokrat kitle örgütlerinin- sivil toplumun ve bireylerin çevreye karşı duyarsızlıkları çevre konusunda beni bir noktaya taşıdı.” Diyerek devam ediyor;

“ Mevcut yasalara rağmen  Avanos-Kızılırmak içine beton ve demirlerle restorant yapıldı.  Ayrıca, yapılan bu işletmeye fayda sağlaması için,  yine ırmak içine  Avanos Belediyesi tarafından beton bent-set çekildi. Kızılırmak kıyısında yapılan  çarpık yapılaşma çevreci ve sorumlu bir vatandaş olarak beni üzüyor. Avanos ilçesinde, Kızılırmak kıyısında yasalara aykırı olarak eskiden yapılan işletmeler, 2003 yılında  mahkeme kararına istinaden Avanos Belediyesi tarafından yıkılmıştı.   

Kızılırmak kıyısının tekrar, yasal olmayan yapılaşmalarla, bu kez el değiştirerek belediyece izin verilmesi ve doğallığın bozulması üzerine hukuksal mücadeleye başladım. ”

 Zafer ince konu ile ilgili yasa ve genelgeleri hatırlatıyor.

“Su  baskınlarına ve sele karşı 4373 sayılı  kanun, 3621 sayılı kıyı koruma kanunu, 2006/27 sayılı başbakanlık genelgesi, 2008/13558 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve ayrıca Anayasamızın 43. maddesinde belirtilen, “kıyıdan yararlanma” maddesi gereğince, 26 Aralık 2011 tarihinde Avanos Cumhuriyet Savcılığı’na, Avanos Belediye Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulundum. İki yıl önce, iki sayfa ile başlayan hukuksal mücadelede, dosya kalınlığı boyumu aştı. Danıştay kararı ile hukuksal süreç devam ediyor.

Yasalar hepimiz için. Yasaların her vatandaşa eşit uygulandığı bilinmeli.Tek bir kişi ve kuruluştan yardım almadan tek başıma yürüttüğüm hukuksal mücadele, bilinçli  vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine örnek olmalı diye düşünüyorum. Kapadokya içinde Avanos turistik bir yöre. Burada doğa olağanüstü güzel. Yasalara aykırı yapılaşma doğal güzelliği bozdu.

Doğal çevre, doğanın en büyük sanatı ve armağanı. Bireysel çabamız, toplumsal görevimiz, gelecek nesillere temiz ve bozulmamış düzgün bir çevre bırakmak için. Hüseyin Seyfi

Reklamlar

About huseyinseyfi

1953 yılında Nevşehir ilinin güzel köyü Köşektaş'ta doğmuşum. Çocukluğum her köy çocuğu gibi doğayla iç içe geçti. Öğretmenlik yapmaktayım. Ürün yayınlarından çıkan "Gün Sürüyor Yıldızlar" isimli şiir kitabım var. Yazı çalışmalarına sürekli devam ediyorum. Çanakkale, Kapadokya özel ilgi alanlarımdır.Öykü ve roman kitapları oluşturmaya uğraşıyorum. Eski uygarlıkları okumayı seviyorum. güzel ülkemi gezmek ,tanımak en büyük tutkumdur.Bilen kişilerle sohbet etmekten çok büyük haz duyarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s