Anadolu’da Dört Bin Yılı Yaşayanlar

Standard

Anadolu’da geçtiğimiz on yıllar içinde yaşayanlar, yaşları altmış, yetmiş ve üstünde olanlar, hızlı gelişim ve değişimlere tanıklık ederek bizzat yaşayarak gözlediler.
Ortalama altmış yaş ve daha üstündekilerin yaşadığı hızlı değişim, sosyal, siyasi, sağlık, inanç, kültürel, ekonomik alanlarda oldu. Öküz arabasından at arabasına, at arabasından traktör ve otomobile, trene, uçağa geçilerek zaman sanki hızlandı. Bataryalı, pilli radyo dinledi, gramafon çaldı, teyple ses kayda aldı, çanta radyosu taşıdı, siyah beyaz televizyondan renkli ve çok kanallı televizyona oradan internete geçti. Kil topraktan sonra sabun, sabundan sonra şampuan kullandı…
Asırlar ötesinde ne oldu? Örneğin dört bin yıl öncesi ile günümüzde ya da altmış yıl öncesine kadar neler değişti, neler aynı ya da benzer kaldı? Bu konuda örnekler var mı? Varsa neler? Çizilen çerçeve ve zaman içinde belgeler, bulgular, gözlemler, anılar, ve kaynaklar…
Gelenek, görenek ve ritüellerden sahneler.
Uzak geçmişle yakın geçmişe tutulan ayna Anadolu’da Dört Bin Yılı Yaşayanlar.
“Üzerinden atların, deve kervanlarının geçtiği ovanın üstünde kıvrıla kıvrıla uzanan tozlu yol şeridi, binlerce yıldır nelere tanık olmadı, kaç uygarlık ağırladı, kaç uygarlık gönderdi, hangi değişimlere tanık oldu?”
Kitap: Anadolu’da Dört Bin Yılı Yaşayanlar
Sayfa: 224
Yazar: Hüseyin SEYFİ
Yayınevi: Grafiker, Aralık, 2016- Ankara

Reklamlar

About huseyinseyfi

1953 yılında Nevşehir ilinin güzel köyü Köşektaş'ta doğmuşum. Çocukluğum her köy çocuğu gibi doğayla iç içe geçti. Öğretmenlik yapmaktayım. Ürün yayınlarından çıkan "Gün Sürüyor Yıldızlar" isimli şiir kitabım var. Yazı çalışmalarına sürekli devam ediyorum. Çanakkale, Kapadokya özel ilgi alanlarımdır.Öykü ve roman kitapları oluşturmaya uğraşıyorum. Eski uygarlıkları okumayı seviyorum. güzel ülkemi gezmek ,tanımak en büyük tutkumdur.Bilen kişilerle sohbet etmekten çok büyük haz duyarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s